Kwartiermaker transgenderzorg presenteert toekomstvisie voor de transgenderzorg
De Kwartiermaker Transgenderzorg heeft een toekomstvisie voor de transgenderzorg geschreven. Deze visie beschrijft wat er gaat, of zou moeten gebeuren, om de zorg voor transgenderpersonen beter en toegankelijker te maken.
In opdracht van Zorgverzekeraars Nederland en het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport, werkt Zorgvuldig Advies als Kwartiermaker Transgenderzorg aan het verlagen van wachttijden in de transgenderzorg, betere samenwerking tussen zorgaanbieders en het toekomstbestendig maken van de transgenderzorg.
Onderdeel van de opdracht aan de Kwartiermaker Transgenderzorg was het schrijven van een toekomstvisie voor de transgenderzorg voor de langere termijn, waarbij alle relevante betrokkenen en deskundigen worden betrokken en gehoord. Deze Toekomstvisie Transgenderzorg is nu afgerond en openbaar. Met de visie wordt vijf jaar vooruitgekeken. De Kwartiermaker beschrijft wat er gaat, of zou moeten gebeuren, om de zorg voor transgender personen beter en toegankelijker te maken.
Alle belangrijke partijen in de transgenderzorg, zorgaanbieders, zorgverzekeraars en organisaties die transgenderpersonen in de zorg vertegenwoordigen, worden nu gevraagd een brief aan de Kwartiermaker te sturen. Hierin kunnen zij aangeven hoe zij deze toekomstvisie interpreteren en willen uitvoeren. Met al deze brieven ontstaat de komende weken een volledig beeld van de richting waarin de transgenderzorg zich de komende jaren ontwikkelt.
Het bestuur van Transvisie komt in juni met een reactie op de toekomstvisie.
READ MOREIn de loop van het jaar gaan waarschijnlijk meer ziekenhuizen endocrinologische zorg leveren
Op de website van Medisch Contact is op 3 april 2020 een artikel gepubliceerd getiteld: ‘Meer endocrinologische zorg voor transgenders‘.
In dat artikel staat te lezen dat in de loop van 2020 meer ziekenhuizen endocrinologische zorg willen gaan bieden aan jonge en volwassen transgender mensen. In het artikel worden het Rijnstate Ziekenhuis, het Zaans Medisch Centrum en het Maasstad Ziekenhuis bij naam genoemd. Deze informatie is gemeld door minister Van Rijn van Medische Zorg. Volgens Van Rijn is een aantal ziekenhuizen de capaciteit voor endocrinologische zorg aan het vergroten, en hij noemt deze drie ziekenhuizen als voorbeelden die hiermee waarschijnlijk dit jaar aan de slag gaan. Door de coronacrisis is het moeilijk aan te geven welke effecten dit uitgebreidere zorgaanbod op wachtlijsten voor transgenderzorg zal hebben, aldus Van Rijn. Hij verwacht hier in de zomer meer informatie over te kunnen geven via de kwartiermaker die voor transgenderzorg is aangesteld.
READ MOREBrief van Transvisie en TNN over te lage toegekende urgentie aan transgenderzorg
Transvisie en TNN hebben gezamenlijk een brief aan de Nederlandse Zorgautoriteit gestuurd omdat ze van mening zijn dat de transgenderzorg op de onlangs gepubliceerde Urgentielijst Medisch Specialistische Zorg een te lage urgentie heeft gekregen.
De door de NZA ontwikkelde Urgentielijst Medisch Specialistische Zorg moet de zorg helpen bij het opstarten van de reguliere ziekenhuiszorg ten tijde van de coronacrisis. Het betreft zorg die normaliter in universitair medische centra, ziekenhuizen en klinieken wordt geboden. Dit vergt dat zorgprofessionals de komende tijd zoeken naar een evenwicht tussen zorgcapaciteit voor patiënten die besmet zijn met het coronavirus en zorgcapaciteit voor mensen die reguliere ziekenhuiszorg nodig hebben. Het opschalen van reguliere ziekenhuiszorg zal daarom in verschillende fases verlopen. Mensen met de meest urgente zorgvragen moeten als eerste in het ziekenhuis terecht kunnen.
Transvisie en TNN roepen de NZA, namens duizenden transgender mensen, op om de transgenderzorg in te delen in een hogere urgentieklasse dan nu is gebeurd. Transgenderzorg is urgente zorg omdat uitstel van deze zorg veel lijdensdruk veroorzaakt, schadelijk voor de gezondheid is en zelfs levensbedreigend kan zijn. De coronacrisis heeft volgens TNN en Transvisie, de groep transgender personen bovengemiddeld zwaar geraakt, omdat deze groep te maken heeft met chronische stress door stigmatisering, armoede en eenzaamheid. De veerkracht en het geduld van deze groep mensen wordt al jaren op de proef gesteld door de extreem lange wachttijden in de transgenderzorg. Het nog verder verlengen van deze wachttijd zou onaanvaardbare risico’s voor hun gezondheid en leven met zich mee brengen.
READ MOREMinister anwoord op kamervragen over sterilisatie-eis uit het verleden
Minister Dekker van Rechtsbescherming heeft mede namen de minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap geantwoord op vragen van de Kamerleden Özütok en Van den Berge (beiden Groen Links) over het bericht ‘Transgender eist excuses overheid: ‘Om vrouw te worden, moest ik me laten steriliseren”. In dit antwoord erkent de minister het leed dat is aangedaan. Over excuses en compensatie beraadt hij zich nog.
Voor de gestelde varen en door de minister gegeven antwoorden wordt verwezen naar de daadwerkelijke beantwoording.
READ MORE