Mediaplanet lanceert campagne LHBTQI+

Op zaterdag 25 mei lanceerde Mediaplanet de campagne LHBTQI+. Met deze campagne wil het bedrijf meer zichtbaarheid creëren voor de LHBTQI+-gemeenschap in Nederland. Alle artikelen zijn te vinden op Metronieuws en de website Planet cause.

Wereldwijd zien we hoe kwetsbaar de LHBTQI+-gemeenschap is. Door de coronacrisis is discriminatie in sommige landen alleen maar toegenomen. Maar ook in Nederland moeten we waakzaam zijn voor homofobie, transfobie en bifobie.

Omdat er in ons land nog veel ruimte voor verbetering is, lanceert Mediaplanet in samenwerking met Metronieuws, Corporate Queer, Movisie, Jong en Out, Transvisie, Transgender Netwerk Nederland, Respect2Love, Zij aan Zij, Reckit Benckiser en IVF Clinica de campagne LHBTQI+.

Samen met deze partners vragen we om landelijke aandacht voor thema’s in de week van de Pride. Zo geeft Remco Boxelaar, oprichter van Corporate Queer, vijf tips om de inclusie van LHBTQI+’ers te bevorderen op de werkvloer.

Sipke Jan Bousema en Movisie vertellen elk in eigen artikels waarom het belangrijk is dat de regenboogcommunity meer zichtbaarheid krijgt in Nederland. “Iedereen heeft het grondrecht om te zijn wie hij of zij werkelijk is, om te houden van wie hij of zij wil en om zich overal veilig en vrij te voelen,” aldus Bousema.

Zeger, een vijftienjarige transjongen uit Zierikzee, geeft vijf tips tegen minderheidsstress. “De maatschappij en dus de norm wordt door ons allemaal bepaald. Luister naar verhalen van anderen en leer hiervan,” aldus Zeger.

Ook het thema rond kinderwens komt aan bod. Joyce Everink en Scarlet Hemkes vertellen in interview hoe het is om als lesbisch koppel een kind te krijgen. In samenwerking met Zij aan Zij publiceerden we ook het ervaringsverhaal van Talita met co-ouderschap.

Tot slot belicht Transvisie de medische, sociale en juridische aspecten van de transitie bij transgender personen.

Aandacht voor deze thema’s is vandaag belangrijker dan ooit. Door landelijke zichtbaarheid te creëren willen we een einde maken aan discriminatie tegen mensen LHBTQI+-gemeenschap. Meer weten? Lees hier de artikelen uit de campagne.

READ MORE


Verslag van het gesprek met minister van Ark

VAN ONZE VOORZITTER
Op een van haar eerste werkdagen wilde Tamara van Ark, de nieuwe minister van Medisch Specialistische Zorg, in gesprek met vertegenwoordigers van zorggebruikers en patiëntengroepen.

Het was eervol om gevraagd te worden om namens de transgendergemeenschap te vertellen waar de zorg beter moet en beter kan. Het gesprek was met nog zeven vertegenwoordigers van patiëntengroepen en ging dus niet specifiek over transgenderzorg.

We spraken vrij uitgebreid over de behoefte om zorg dicht bij huis en bij de huisarts of paramedische zorgverlener te organiseren, of in het ziekenhuis in de buurt. Academische zorg is belangrijk, maar alleen nodig als het echt niet anders kan. Naar de 1e lijn, heet dat in beleidstaal. De focus moet veel meer op de persoon als geheel komen te liggen en op de kwaliteit van diens leven. Maatwerk dus.

Meer regie voor zorggebruikers was een tweede punt waar we behoorlijk eensgezind waren. Zoals ik het tijdens het gesprek verwoordde: “Samen beslissen is niet alleen de patiënt beter informeren, maar deze daadwerkelijk aan het stuur laten. De arts moet zich veel dienstverlenender opstellen”.

De minister gaf aan het eind van het gesprek aan onder de indruk te zijn van het vele werk dat wij als vrijwilligers van belangen- en patiëntenorganisaties verzetten. Dat compliment is heel erg verdiend en gaat rechtstreeks naar mijn 75 collega’s binnen Transvisie die zich elke dag inzetten voor de community.

-Lisa van Ginneken

READ MORE


Sekseaanduiding verdwijnt van Nederlandse identiteitskaarten

Minister van Engelshoven heeft aan de Tweede Kamer laten weten dat de geslachtaanduiding over een aantal jaren (2024/2025) gaat verdwijnen van de identiteitskaart. Dit om onnodige sekseregistratie te beperken. In verband met Europese regelgeving blijft ‘man’, ‘vrouw’ en een ‘x’ wel staan in het paspoort. Onderzoek heeft uitgewezen dat er geen grote nadelige praktische gevolgen zijn voor organisaties die identiteitskaarten beroepshalve controleren. Wel moeten politie en marechaussee worden geïnstrueerd en moeten andere lidstaten worden geïnformeerd. 

READ MORE


Reactie Transvisie op Kamerbrief Toekomst Transgenderzorg

Op 26 juni 2020 heeft de minister van VWS een brief naar de  Tweede Kamer gestuurd over de toekomst van de transgenderzorg. Vrijwel per kerende post heeft Transvisie op deze brief gereageerd en de minister een aantal zaken onder de aandacht gebracht. reactie-kamerbrief-transgenderzorg

  1. Impact van de Coronacrisis. Volgens Transvisie schetst de minister de situatie tijdens de Coronacrisis veel te rooskleurig. I.t.t. wat de minister zegt hebben zorgaanbieders vrijwel categorisch alle intakes en diagnosestellingen uitgesteld, evenals bloedcontroles en operaties.
  2. Ontwikkeling van wachttijden. Volgens Transvisie laat de minister een vierde mogelijkheid om wachttijden terug te dringen liggen, en wel het terugdringen van onnodige zorg. Transvisie verzoekt de minister te gaan onderzoeken of wetgeving ontwikkeld kan worden om te
    verbieden dat een uitgebreide psychische evaluatie als generieke voorwaarde wordt gesteld voor toegang tot zorg. Hierbij verwijst Transvisie naar landen waar deze wetgeving reeds bestaat. Transvisie wijst de minister op de mogelijkheid om meer transgenderzorg te verwijzen naar de 1e en 2e lijn waarmee de autonome capaciteitsgroei over meer zorgaanbieders wordt verdeeld. Verder verzoekt Transvisie om in het vervolg gebruik te maken van een eenduidige en representatieve wachttijdrapportages. Nu worden meerdere methodieken door elkaar gebruikt. Er wordt gepleit om in het vervolg met gewogen gemiddelden te gaan werken omdat die een realistischer beeld geven.
  3. Kort wordt ingegaan op de bekostiging van de Transgenderzorg, waarbij Transvisie net als de NZa van mening is dat transgenderzorg in het vrije bekostigingssegment thuishoort.
  4. Toekomstvisie. Transvisie vervult graag een actieve rol in het helpen realiseren van de Toekomstvisie van de Kwartiermaker en van de minister, samen met andere organisaties. Dit kan Transvisie echter niet doen als we een 100% vrijwilligersorganisatie blijven. Om het perspectief van de zorgvragers in dit zich doorontwikkelende zorgdomein in continuïteit te borgen is naast de structurele samenwerking die Transvisie reeds heeft ingezet, ook structurele financiering nodig vanuit zorgaanbieders, zorgverzekeraars of derden. 

De gehele brief is hier te lezen.

READ MORE


Kamerbrief Toekomst Transgenderzorg van 26 juni 2020

Op 26 juni 2020 heeft de minister van VWS zijn brief Toekomstvisie Transgenderzorg aan de Tweede Kamer gestuurd waarin hij de kamer informeert over de actuele stand van zaken in de transgenderzorg. De brief is mede gebaseerd op de Toekomstvisie transgenderzorg waar we hier al eerder over berichtten.

Uit de voortgangsbrief van de kwartiermaker blijkt dat er hard wordt gewerkt aan uitbreiding van het zorgaanbod voor transgenderzorg, maar dat de zorgvraag ook hard blijft stijgen. Inzet van alle partijen blijft dan ook hard nodig; niet alleen voor het terugdringen van de wachttijden, ook om de transgenderzorg verder te ontwikkelen en toekomstbestendig te maken. De voortgangsbrief en Toekomstvisie geven alle partijen die betrokken zijn bij de transgenderzorg richting om binnen de eigen rol en verantwoordelijkheid de ontwikkeling van de transgenderzorg vorm te geven.

De minister behandelt vier onderwerpen in zijn brief:

  1. de impact van de coronacrisis op de transgenderzorg
  2. de ontwikkeling van de wachttijden;
  3. de bekostiging van de transgenderzorg; en
  4. de Toekomstvisie Transgenderzorg.
  1. Volgens de minister is de zorg tijdens de coronacrisis door de inzet van digitale middelen veelal gewoon doorgegaan.
  2. De minister gaat in op het feit dat dat ondanks dat veel meer zorg wordt ingekocht, de wachttijden nog altijd niet afnemen. Belangrijkste reden hiervoor is een nog altijd forse toename van de zorgvraag. De minister vindt het nog steeds van groot belang dat de wachttijden afnemen en dat alle partijen doen wat mogelijk is om dat te bereiken. Hij gaat inhoudelijk is op de rol van de Kwartiermaker daarbij.
  3. Er bestaat thans onduidelijkheid over de declaratietitels van transgenderzorg. Om goed te kunnen inschatten welke zorg, waar en hoeveel nodig is, is het noodzakelijk dat deze zorg eenduidig gedeclareerd en gefinancierd wordt. Een werkgroep gaat zich hierover buigen.
  4. De Kwartiermaker geeft in zijn Toekomstvisie Transgenderzorg van 28 mei 2020 diverse richtingen aan voor de transgenderzorg. De minister gaat in deze brief nader in op:
    – de indicatiestelling voor de transgenderzorg, waarbij hij partijen oproept tijdig actualisatie van de kwaliteitstandaards aan te passen aan de internationale ontwikkelingen;
    – vergoeding van de transgenderzorg, de minister gaat met name in op de kwestie rond de vergoeding van de testosteronsuppletie, de machtigingenprocedures bij zorgverzekeraars en het gebruik van de ICD 10 (i.p.v. DSM 5).

De brief is uitgebreid, wil je hem lezen klik hier.

 

READ MORE